Konečne je čas si vydýchnuť – horúce dni, počas ktorých ste mohli byť iba pri vode, sa dávno skončili. Listy mäkko padajú zo stromov a slnko vrhá na krajinu čarovné svetlo. Zlatá jeseň je časom na dlhé prechádzky farebným lesom a útulné večery. Ale aj čas, keď často neviete, čo si obliecť. Aj keď sú večery tmavé a mierne sa šíri zima, dni sú zvyčajne stále teplé. Niektoré dni je jeseň tiež sivá a studená. Hmla a dážď sa pohybujú po celej krajine a sem tam môže zem zmrznúť.

Ako udržať čistý byt a auto

Pri nepriaznivom počasí prichádza špina do domu. Nečistoty pomáhajú zadržiavať rohožky pred dverami a absorpčné uteráky. Vhodný uterák majte vždy poruke, aby ste mohli psa po prechádzke vysušiť a vyčistiť. Deky zase pomáhajú chrániť peliešok pre psa pred vlhkosťou a nečistotami. Autosedačky je najlepšie pokryť vodoodpudivým poťahom. Absorpčné a izolačné rohože sú ideálne ako vložka do prepravných boxov pre psov.

Oblečenie pre psov – áno alebo nie?

Jeseň je obdobím prechladnutia – aj pre našich milovaných štvornohých priateľov. U väčšiny psov kožušina reguluje teplotnú kompenzáciu. Ak však máte psa s malou podsadou, veľmi tenkou alebo krátkou srsťou, mali by ste myslieť na funkčné oblečenie. Je tiež možné, že srsť vášho psa ešte nie je pripravená na chladné a vlhké počasie. Zmena srsti sa spomaľuje, najmä u starších a chorých psov. Mladé psy tiež rýchlejšie mrznú. Studená zem môže byť problémom veľmi malých psov. Ľahké psie oblečenie, ako sú bundy do dažďa, pulóvre alebo medzisezónne bundy, sú teraz v móde. Poznámka: ak je srsť príliš hrubá, pes nemá šancu získať dostatočnú zimnú srsť na skutočne chladné dni. Preto je menej často viac.

Bezpečnosť na ceste

Viditeľnosť môže zachrániť životy! Pamätajte, že ráno a večer je už tma. Výhľad často obmedzuje aj dážď a hmla. Pretože vodiči majú zvyčajne horšiu viditeľnosť ako chodci, mali by ste byť v premávke obzvlášť opatrní. Reflexné prvky by nemali byť pripevnené iba k bunde; hlavne psy sú kvôli svojej veľkosti často prehliadané. Aj keď je pes na vodítku, neviditeľný pes môže byť nebezpečný. Osvetlené obojky a vodítka, reflexné postroje, plášte a obojky vám pomôžu lepšie vás spoznať a môžu vám tak zachrániť život.

Aké nebezpečenstvá číhajú v lese, na lúke a na poli?

Špeciálna opatrnosť sa však nevyžaduje iba v premávke. Obzvlášť opatrní by ste mali byť aj v lese alebo na poli. Kvôli skoršiemu súmraku a najmä zmene času môže byť viac migrujúcej zvery. Jelene, králiky a podobne si zachovávajú svoj vlastný zmysel pre čas a čoraz viac sa objavujú v „našich“ časoch prechádzok. Nos psa, ktorý rád loví, dokáže vo vlhkom počasí stopu zachytiť rýchlejšie. Keď raz nedával pozor a zmizol v lese. Ani pre hru, ani pre vás uspokojivá situácia. Ak sa chcete vyhnúť zabehnutiu psa, avšak stále mu dať aj dostatočnú slobodu, môžete svoje bežné vodítko nahradiť oveľa dlhším.

Nebezpečenstvo otravy

Šišky, žalude, gaštany a ďalšie lesné plody sú obľúbenými žuvačkami pre niektorých psov. Populárne sú aj orechy ako vlašské orechy alebo bobule a huby – ale pozor – väčšie množstvá môžu byť nebezpečné a viesť k tráviacim problémom alebo k otrave. Ak takéto „občerstvenie“ uviazne v zažívacom trakte, sú možné aj poranenia v ústach, pažeráku alebo čreve, ako aj črevná obštrukcia.

Zaistite, aby váš pes nejedol lesné ovocie alebo huby. Lepšie je zamestnať ho malými tréningami alebo hrami.

Medzi bežné príznaky otravy patria:

  • Bolesť brucha
  • zvracanie
  • hnačka
  • Zvýšené slinenie
  • Neurologické poruchy (kŕče / trasenie)

Ak má váš pes nejaké abnormality, mali by ste určite navštíviť svojho veterinára a pokiaľ je to možné, povedzte mu, čo pes zjedol. Iba tak môže v prípade núdze konať správne.

Mimochodom – jeseň je tiež sezónou kliešťov! Pamätajte na obvyklé opatrenia.

Čo by ste mali brať do úvahy pri jesennej úprave srsti

K výmene srsti nedochádza iba na jar. Na jeseň sa srsť mení z letnej na zimnú. Stáva sa silnejšou a opäť dlhšou, aby bolo možné dokonale izolovať chlad. Pravidelné česanie odstraňuje odumretú pokožku a uvoľnenú srsť. Vyhýbajte sa častému kúpaniu, aby sa zachoval prirodzený ochranný film pokožky. Kožný maz dodáva pokožke potrebný ochranný film a izoluje citlivú pokožku od chladu a vlhka.

Nezabudnite na labky!

Je tiež potrebné pravidelne kontrolovať labky, či neobsahujú cudzie predmety alebo poranenia. Aby ste zabránili uviaznutiu cudzích predmetov medzi podložkami, mali by ste tam opatrne ostrihať srsť. Najmä v prípade posypovej soli je potrebné dbať na to, aby na labkách nezostali zvyšky. Prechádzanie medzi veľmi suchým vykurovacím vzduchom a vlhkým a chladným počasím môže viesť k praskaniu labiek. Úľavu tu môže poskytnúť málo používaný balzam na labky.

Ako zamestnať psa v interiéry

Keď vám jesenné búrky klopú na dvere, vo vnútri je to o to útulnejšie. Je však možné, že váš pes veľa spí alebo sa začne veľmi nudiť. Najradšej by skákal cez lístie vonku. Vďaka hrám s alternatívnymi aktivitami a nácviku nových trikov môžete svojho psa zabaviť a zároveň aj unaviť.

K tomu sú zvlášť vhodné vyhľadávacie hry. Môžete tiež vycvičiť svojho psa ako užitočného pomocníka v domácnosti. Naučte ho napríklad zapínať a vypínať svetlo J