Dni sa skracujú, teploty klesajú. Pre nás ľudí je to znamenie, že zo skrine vyťahujeme teplé svetre a kabáty. Naše psy tiež menia srsť z letnej na zimnú, aby sa pripravili na chladné a vlhké dni. Ale stačí to? Niektoré psy akoby aj tak mrzli – alebo sa nám to len zdá?

Keď má psie oblečenie zmysel

Pes v sukničke alebo vtipný vianočný sveter? Je to roztomilé, ale mali by ste porozmýšľať nad tým, či tým svojmu štvornohému priateľovi robíte naozaj láskavosť. Ak si však všimnete, že váš pes mrzne alebo sa cíti vonku nepríjemne, funkčné oblečenie pre psa má dokonalý zmysel.

Psí kabát nie je vhodný pre všetky psy. Ak je váš pes zdravý, má hustú srsť a je veľa vonku, ani v zime nie je oblečenie potrebné. Ak však majú psy krátku srsť a malú podsadu, môžu pri nízkych teplotách mrznúť. To platí aj pre malé a krátkonohé psy. Vďaka svojej blízkosti k zemi sú obzvlášť vystavené vlhkej a studenej pôde. U starých a chorých psov sa môže stať, že srsť už neposkytuje dostatočnú ochranu a osobitná opatrnosť je potrebná aj u šteniat, pretože ich srsť sa musí ešte len vyvinúť. Aj pri cestovaní, keď váš pes prechádza z teplej krajiny do chladnej, na nižšiu teplotu si lepšie privykne pomocou oblečenia.

Psí kabát – od akej teploty má zmysel?

Od koľko stupňov má váš miláčik nosiť kabátik sa nedá určiť. Sami spozorujete, kedy je čas ho obliecť. Napríklad keď otvoríte dvere a váš pes sa zdráha ísť na prechádzku, alebo len robí svoje záležitosti veľmi rýchlo a chce sa veľmi rýchlo vrátiť domov.

Aktívne psy, ktoré zostávajú dlho vonku, lepšie odolávajú nízkym teplotám a pri chôdzi šťastne skáču aj cez najhlbší sneh.

Ktorý kabát pre psa je ten pravý?

Existujú rôzne druhy psích odevov vhodné pre rôzne ročné obdobia a teploty. Správna voľba závisí od poveternostných podmienok a tiež vlastností vášho psa.

Na jeseň a v prechodnom období, keď nie je ešte celkom zima, sa odporúča ľahký, nepremokavý a vetruodpudivý kabátik. Mnoho modelov poskytuje aj odrazky pre lepšiu viditeľnosť v tme. Ľahký sveter pre psov zaisťuje plynulý prechod, ak zimný kabát ešte nie je potrebný.
V zime, keď sú teploty veľmi nízke alebo je sneh, môžete použiť teplý sveter alebo podšitý psí kabát.

Ideálne sú kombinované plášte s odnímateľným vnútorným rúnom, pretože sú praktické a vhodné na prechodné obdobie aj na chladnú zimu.

Ako viem, že kabátik sedí správne?

Správna veľkosť je rozhodujúca pre pohodu vášho psa.
Aby ste našli správnu veľkosť, potrebujete tri miery vášho psa:

  • Najskôr zmeriate obvod krku (na náčrte vyznačený modrou farbou).
  • Potom zmerajte dĺžku chrbta, to znamená od krku po spodnú časť chvosta (označené zelenou farbou).
  • A nakoniec obvod pása alebo obvod hrudníka (označené červenou farbou).

 

 

 

 

 

 

 

U väčšiny kabátov pre psov sú tieto miery uvedené na obale, aby ste si ich mohli porovnať s vašim meraním.