S teplou zimou prišiel čas aplikácie prípravkov proti kliešťom a blchám oveľa skôr, než sme zvyknutí. Voliť môžete z mnohých prípravkov, avšak pri výbere lieku majte na pamäti prípadné zdravotné problémy svojho psíka, špecifiká prostredia, v ktorom sa pohybuje a jeho životný štýl.
Ak musíte maznáčika z liečebných dôvodov denne kúpať, výrazne znížite účinnosť spot-on prípravkov (pipety, ktoré sa aplikujú za krk). Keď máte aktívneho plavca, mali by ste po aplikácii spot-onu zabrániť kúpaniu vonku aspoň tri (ale lepšie päť) dní, aby sa prípravok dostatočne vstrebal a znížila sa miera jeho vymývania.

Veľmi starostlivo zvážte, aký prípravok volíte, ak váš kamarát trpí neurologickým ochorením.

Je dôležité si uvedomiť, že funkcia bežných prípravkov proti blchám a kliešťom je založená na obsahu PESTICÍDOV (aj keď sa tomuto výrazu výrobcovia vyhýbajú), teda látok s otravným účinkom na hmyz. Väčšina týchto látok funguje na hmyz ako nervový jed. Pokročilé varianty týchto prípravkov fungujú už pri kontakte parazita s kožou ošetreného zvieraťa a minimalizujú teda riziko „zahryznutia sa“. Plný účinok (paralýza a smrť) sa dostaví vždy, keď sa blcha alebo kliešť zahryzne a začne sať krv. Tieto najrozšírenejšie prípravky sú síce považované za bezpečné, ale u citlivých alebo chorých jedincov a seniorov môžu vyvolať vážne neurologické ťažkosti alebo aj smrť, ako informujú americké štátne dozorné orgány FDA a EPA. Najvyššie riziko je pri prípravkoch vo forme tabliet a spot-onov, kde dochádza k jednorazovej aplikácii vyššieho objemu účinnej látky.

Alternatívou k vyššie popísaným výrobkom sú repelentné prípravky na rastlinnej báze. Ide o esenciálne oleje a silice, ktorými príroda vybavila niektoré druhy bylín, kríkov a stromov ako prirodzenú ochranou pred hmyzom a ďalšími cudzopasnými organizmy.
Skvelé na nich je, že sú netoxické a môžete ich teda aplikovať aj veľmi citlivým psom, šteňatám a psím seniorom. U prírodných antiparazitík tiež nie je potrebné uplatňovať bezpečnostné opatrenia ako pri chemických, napr. že by vami ošetrený psík nemal spať v posteli. Nám ľuďom navyše bylinné obojky a pipety príjemne voňajú. Možno ich tiež kombinovať s konvenčnými insekticídnymi pipetami a obojkami, ktoré doplnia svojím repelentným pôsobením.

Mechanizmus ich účinku je navyše preventívny – hmyz odpudzujú a znižujú tak riziko prenosu chorôb, napríklad boreliózy či encefalitídy, ktoré sa prenášajú pri zahryznutí parazita. V prípade insekticídov sa účinok prejaví väčšinou práve až po zahryznutí.

V našej ponuke nájdete bylinné repelentné prípravky od špičkovej izraelskej firmy Arava. Tá sa celosvetovo preslávila svojou prírodnou kozmetikou pre psov aj mačky s vysokým obsahom esenciálnych rastlinných olejov a ich inovatívnou metódou spracovania (nanoemulzifikáciou), k dosiahnutiu optimálneho liečebného a podporného účinku pre zdravú a krásnu kožu a srsť maznáčikov.
Práve nanoemulzifikácia je aj za vysokou efektivitou šampónov a pipiet proti kliešťom a blchám – účinné látky sa ľahko viažu na lipidovú vrstvu pokožky a prenikajú cez kožu až do škáry. Arava vo svojich šampónoch proti blchám a kliešťom pre šteňatá aj dospelé psy kombinuje hneď štrnásť účinných zložiek – nimbový olej, esenciálne oleje z geránia (pelargónie), mäty piepornej, škoricovníka, citrónovej trávy, klinčekov, tymianu, cédru, eukalyptu, rozmarínu a levandule, výťažky z kocúrnika a chryzantémy a minerály z Mŕtveho mora. Šampóny vám pomôžu, ak zistíte, že psík bol parazitmi už napadnutý. Nielen, že ho umývaním nevítaných hostí zbavíte, ale zároveň mu poskytnete dokonalú starostlivosť na upokojenie podráždenej pokožky.

Praktickou variantou je antiparazitný obojok Arava s postupným uvoľňovaním účinných látok po dobu šiestich mesiacov. Obojok obsahuje oleje z geránia, klinčeka, citrónovej trávy, rozmarínu, cédru, škoricovníka, mäty, tymianu a ricínu. Skvelý je hlavne pre psíkov, ktorí v lete neodolajú žiadnemu rybníku, rieke a potôčika, pretože ani časté kúpanie jeho účinnosť neznižuje. Obojok sme v roku 2019 použili u nášho „firemného“ buldočka, ktorý trpí chronickým ochorením obličiek a nechceli sme teda jeho telo zaťažovať insekticídmi a s účinkom sme boli veľmi spokojní. Za celú sezónu mal len dva kliešte!

V pipetách (vo variantoch odstupňovaných podľa hmotnosti psíka, do 9 kilogramov, 10 – 25 kilogramov a 26 – 50 kilogramov) nájdete navyše esenciálne oleje z horkého pomaranča, vavrínu, pínie, ruty a borievky. Balenie obsahuje štyri pipety. Šampón a pipety sa dokonale dopĺňajú a zosilňujú svoj účinok. Ideálne je aplikovať pipety dva dni po kúpaní v šampóne proti blchám a kliešťom Arava a aplikáciu opakovať každé tri až štyri týždne. Balenie pipiet vám teda vydrží približne štyri mesiace.

Aj prírodné prípravky však majú svoje ALE, ktoré by ste mali zvážiť! U veľmi citlivých jedincov môžu vyvolať alergickú reakciu v mieste aplikácie (Napr. pri alergii na trávu alebo určitý druh bylín u psov) aj keď sme sa s tým v našej praxi zatiaľ nestretli a ich účinnosť, rovnako ako u insekticídnych prípravkov, nie je stopercentná. Na niektoré éterické oleje môžu negatívne reagovať aj veľmi citliví ľudia, najmä alergici a astmatici. Pri výbere je teda potrebné zvážiť aj tento fakt.

Snáď sme vám poskytli čo najviac informácií k správnej voľbe prostriedkov, ktorými budete svojich štvornohých kamarátov chrániť pred útokmi nevítaných hostí. Želáme vám i vašim miláčikom krásnu jar bez bĺch a kliešťov.