Väčšina psov sú pekní blázonkovia, ktorí od rána do večera sršia energiou. Našou každodennou úlohou je potom z nich tú energiu dostať a aspoň trochu ich unaviť. Tiež sa vám to niekedy zdá ako nadľudská úloha? Všetci vieme, že najúčinnejšie je dlhá prechádzka alebo behanie po záhrade. Lenže, čo robiť, keď von so psíkom práve nemôžeme? Či už je to kvôli zlému počasiu, karanténe alebo akémukoľvek inému dôvodu, máme pre vás niekoľko tipov, ako spoľahlivo zabaviť vášho chlpáča aj vo vnútri.

HRA Č. 1 – KTORÁ RUKA?

Úplne jednoduchá hra, ktorú môžete hrať kdekoľvek. Aj pri čakaní na autobus. Doma vám ale tiež pomôže chlpáča na chvíľu zabaviť. Budete potrebovať len niekoľko maškŕt a vaše dlane. Do jednej z nich dajte maškrtu, obe zatvorte v päsť a nastavte k psíkovi. Pre začiatok nechajte tú, kde máte ukrytý maškrtu, trochu pootvorenú, aby maškrta bola lepšie cítiť. Cieľom je, aby psík spoznal, v ktorej ruke máte schovaný poklad, a labkou ju označil.

HRA Č. 2 – DOMÁCE AGILITY

Možno ste sa teraz trochu vydesili. Nebojte, nemusíte si z celého bytu urobiť ihrisko na agility, ani zhotovovať prekážky. Vystačíte si s tým, čo máte doma. Skvelé je preliezanie tunelom. K tomu budete potrebovať dve stoličky alebo napr. krabice, záleží na veľkosti psíka. Cez ne len prehodíte deku a tunel je na svete!
Ak ním nikdy psík nepreliezal, naučte ho to postupne. V žiadnom prípade ho do neho nenúťte násilím. Najúčinnejšie je nalákať ho tam na maškrty. Opakujte niekoľkokrát a psík po chvíli zistí, že mu v tuneli nič nehrozí, a že je to dokonca zábava!

Prekážky na preskakovanie zase jednoducho postavíte pomocou násady na metlu a koša alebo prázdnych kvetináčov. Prekážku potom môžete ľubovoľne zvyšovať, podľa toho, ako to psíkovi ide. K tomu poslúži napr. aj toaletné papiere. Možno ste nedávno na internete zaznamenali videá s psíkmi, ktorí preskakujú hradbu z toaletných papierov. Najskôr sa začne s jedným radom, dvoma a zvyšuje sa až do tej doby, než psík celú stenu zhodí. Dávajte ale pozor, ak máte v miestnosti klzkú podlahu. Psíkovi by sa pri skoku mohla šmyknúť labka a hrozilo by zranenie.

HRA Č. 3. – chodník ODVAHY

Pre veľa psíkov je najväčší strašiak chôdza po neznámom povrchu. Možno sa aj ten váš na prechádzke vyhýba rôznym roštom, kanálom, mriežkam, plastovým krytom a pod. Takéhoto strachu ho možno ľahko zbaviť tréningom. Doma mu pripravte cestu z rôznych materiálov – koberčeky, noviny, igelity, skrátka čo doma nájdete. Postupne ho učte, aby chodníkom v pokoji prešiel. Po celú dobu samozrejme majte pripravené maškrty za odmenu.

HRA Č. 4. – ŠKRUPINKY

Túto hru ste určite hrali ako malí. Teraz ju naučte aj svojho maznáčika. Pripravte si tri nádoby – podľa veľkosti psíka to môžu byť tégliky na pitie i prázdne kvetináče na kvety. Pod jeden z nich ukryte maškrtu a nechajte psíka po čuchu hľadať. Po zistení, kde sa dobrota ukrýva, musí tiež prísť na to, ako sa k nemu dostane. Pozor ale, aby nedošlo k rozhryznutiu nádob.